Taktyka w squashu


10 squash tips, czyli squashowe "10 przykazań"

1. Graj dalekie piłki

Uderzaj tak, aby piłka po odbiciu od przedniej ściany odbiła się od podłogi za polem serwisowym. Piłka nie powinna uderzyć z dużą siła o tylną ścianę (wróci na środek). Powinna jednak być na tyle mocno uderzona, aby do tylnej ściany dolecieć. Najlepiej jeśli doleci tam już po uderzeniu od podłogi, aby tam ‘zgasnąć’. Uderzając w przednią ścianę celuj tuż poniżej linii serwisowej, jeśli grasz mocną piłkę, lub tuż nad linię serwisu, jeśli grasz miękkiego loba. Celem jest oczywiście zmuszenie przeciwnika do biegania i do opuszczenia punktu T.

2. Celuj w tylne narożniki

Tak samo ważne jak granie długich piłek, jest celowanie w tylne narożniki kortu. Pozwoli to ograniczyć przeciwnikowi zakres możliwych uderzeń. Blisko tylnej ściany dużo trudniej jest o poprawny, pełny zamach i ofensywne uderzenie. Przy uderzeniu cross-court pamiętaj, by grać na tyle szeroko, aby przeciwnik nie mógł odpowiedzieć wolejem.

3. Graj możliwie blisko bocznych ścian

Graj wzdłuż bocznych ścian, blisko nich oraz kieruj piłki prosto w tylny narożnik. Niech to będzie zasadą gry, nie kolejnym typem uderzenia. Dzięki temu zmusisz przeciwnika do biegania, uniemożliwisz mu skuteczne uderzenie atakujące i/lub grę z woleja. Dodatkowo, gdy będzie on na pozycji defensywnej, zwiększasz szanse na słabszy return.

4. Istota punktu "T"

Jedna z najważniejszych zasad poprawnej gry: powrót do punktu T po każdym uderzeniu. Pozwoli Ci to dosięgnąć piłkę zagraną skrótem przy przedniej ścianie oraz mocną piłkę zagraną na tylną ścianę. Staraj się stawiać duże kroki. Dzięki temu będziesz miał korzystną pozycję ciała w momencie uderzenia oraz łatwiej wrócisz do punktu T.

5. Zawsze obserwuj piłkę

Niektórzy gracze nie mają w zwyczaju obserwowania piłki, jeśli jest ona za ich plecami. Obserwują oni zwykle przednią ścianę, popełniając w ten sposób podstawowy błąd. Zawsze patrz na piłkę, nie tylko przed swoim uderzeniem, ale także przed uderzeniem piłki przez przeciwnika. Da Ci to dodatkowe ułamki sekund na reakcję oraz pozwoli zapobiec kontuzjom spowodowanym uderzeniem przez piłkę lub rakietę.

6. Spraw, by to przeciwnik biegał

Brzmi banalnie, ale w praktyce rzadko zdarza się nam obserwować pozycję przeciwnika przed naszym uderzeniem. Spróbuj zaobserwować silne i słabe strony swojego przeciwnika, podczas jego poprzednich meczy. Wykorzystaj te dane, aby ułożyć swój plan gry. Sprawiaj, by biegał do wszystkich narożników i wykorzystuj jego słabszą stronę uderzenia (forehand/backhand).

7. Jedz mądrze

Nie ma diety idealnej, ponieważ każdy z nas ma indywidualne potrzeby i wymagania. Najlepsza dieta to oczywiście taka, która dostarcza organizmowi odpowiednio dużo paliwa oraz wartości odżywczych. Jeśli będziesz się zdrowo odżywiać, będziesz mógł trenować intensywniej oraz będziesz w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu organizmu. Nieuzupełnione płyny znacznie zmniejszają wydolność. Pij więc zawsze nie tylko po wysiłku, ale także podczas treningu lub turnieju. Nie zapominaj też o uzupełnianiu węglowodanów.

8. Myśl o grze

Squash wymaga nie tylko przygotowania fizycznego, wymaga też odpowiedniej psychiki. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony i pracuj nad nimi. Nawet jeśli nie grasz z trenerem, możesz zasięgnąć porady innych grających. Dobrym źródłem wiedzy są też mecze najlepszych zawodników. Wykorzystaj je do poprawy swojej techniki i taktyki.

9. Bądź w formie

Aby grać w squasha, musisz być w formie, a nie odwrotnie. Pamiętaj o treningu ogólnorozwojowym zarówno w sezonie jak i poza nim. Powinien on łączyć elementy aerobowe, anaerobowe, siłowe oraz wytrzymałościowe. Trening powinien być wsparty odpowiednią dietą oraz musi uwzględniać czas na regenerację. Trzymaj się założonego planu, unikaj krótkiego i intensywnego wysiłku na rzecz dłuższego, systematycznego treningu, który pozwoli Ci uniknąć kontuzji oraz poprawi ogólną wydolność organizmu. Pamiętaj jednak, że każdy organizm potrzebuje innych dawek treningu i intensywności.

10. Have fun!

Pamiętaj, że to tylko gra… dlatego czerp z niej przyjemność :)



Artykuł pochodzi z portalu nasquasha.pl
Autor: Bartek Wysocki (na podstawie squashsite.co.uk - 10 zasad opracowanych przez Cyrus'a Poncha, trenera reprezentacji Indii)